Wizyta w piekarni

13 grudnia 2019 Bez kategorii 0

We wtorek 19 – tego listopada uczniowie kl. I i II Szkoły Przysposabiającej do Pracy pod opieka pani Urszuli Niedźwiedź wybrali się na wycieczkę do piekarni w Tucznej. Dzięki uprzejmości właściciela Pana Mariusza Jońskiego uczniowie mogły zwiedzić zakład oraz przyjrzeć się z bliska pracy piekarzy. Miały niepowtarzalną okazję obserwować cykl pieczenia chleba i bułek.

Zwiedzanie piekarni zaczęliśmy od magazynów z mąkę i produktami potrzebnymi do wypieku.  W dalszej kolejności zobaczyliśmy jak pan Igor odmierza produkty na chleb i miesza potężnym „mikserem”. Ciasto po wyrośnięciu było przekładane do foremek i ważone.  Tutaj swój talent odkrył Dominik, który z wielką starannością i zaangażowaniem przykładał się do pracy. Tak przygotowane ciasto wędrowało do pieca. Pani Agnieszka i pani Aneta pokazały uczniom jak powstają bułeczki. Z wyrobionego ciasta uczniowie mieli możliwość własnoręcznie formować bułeczki z makiem, dżemem, ślimaki z serem, bułeczki maślane, rogaliki z czekoladą. Dianie i Grzesiowi najbardziej spodobało się zaplatanie chałek. Warkocze wyszły przepiękne! Wszystkie słodkości przewieziono do garowni do wyrośnięcia a z stamtąd do pieca. Na koniec wycieczki zostaliśmy obdarowani pysznymi wypiekami.

Bardzo dziękujemy właścicielom piekarni za poświęcony czas, a szczególnie paniom Anecie i Agnieszce oraz panom Igorowi i Mateuszowi, którzy wprowadzili nas w tajniki ciężkiej pracy piekarza. Gospodarze wyrazili jednocześnie nadzieję, że być może któryś z naszych uczniów wybierze ten właśnie zawód.

Urszula Niedźwiedź