SPOTKANIE Z POLICJANTEM

2 kwietnia 2020 Bez kategorii 0

11 marca 2020 r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Zalutyniu uczestniczyli w spotkaniu z policjantem, które poprowadził asp. szt. Stanisław Litwiniuk  z Komendy Policji w  Terespolu.

Spotkania odbyło się w dwóch blokach: dla Szkoły Podstawowej i dla uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Prowadzący spotkanie przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po ulicy, chodniku pieszo i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać poruszając się po ulicy. Pan policjant zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi osobami dorosłymi oraz na zagrożenia wynikające z obcowaniem z nieznanymi zwierzętami. Gość przypomniał numery alarmowe, na które należy dzwonić w przypadku zaobserwowania sytuacji zagrażających życiu uczniów lub innych osób w otoczeniu.  Pan dzielnicowy rozmawiał z uczniami o konsekwencjach niewłaściwych zachowań w stosunku do rówieśników jak i do osób dorosłych: nauczycieli, rodziców, pań i panów z obsługi.

Największym zainteresowaniem cieszyły się opowiadania o codziennej pracy policji. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze, i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Druga część spotkania przeznaczona było dla uczniów SPdP. Tematem pogadanki była odpowiedzialność prawna młodzieży, agresja i przemoc wobec rówieśników i pracowników szkoły oraz zasady zachowania się obowiązujące w szkole i poza nią. Pan Policjant poruszył także temat tzw. cyberprzemocy i skutków, jakie trzeba będzie ponieść za niewłaściwe korzystanie z Internetu. Na spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jakie mają prawa i obowiązki w świetle prawa, kto i kiedy ponosi odpowiedzialność prawną oraz jakie postawy powinni przyjmować uczniowie, gdy są namawiani do czynu zabronionego przez prawo. Prowadzący pogadankę uświadomił uczniom, że mają prawo czuć się bezpiecznie w domu, w szkole i na ulicy. Na co dzień mogą liczyć na pomoc ludzi i organizacji, które są do tego powołane.

Po spotkaniu uczniowie w grupkach długo rozmawiali jeszcze na wyżej wymienione tematy.

Fachowe przeprowadzenie zajęć przez specjalistę w dużym stopniu przyczyniło się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów oraz, mamy nadzieję, że pozytywnie wpłynie na ich zachowanie w szkole i poza nią.

Uczniowie podziękowali prowadzącemu za wartościową i interesującą prelekcję, zapewniając, że wynieśli z niej wiele cennych informacji.

Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednymi z wielu działań realizowanych w ramach programu wychowawczo – profilaktycznego naszej szkoły.

Urszula Niedźwiedź